Jednym z narządów układu limfatycznego jest położona w śródpiersiu grasica. Budują ją dwa płaty utworzone z mikroskopijnych zrazików. Grasica funkcjonuje tylko do okresu pokwitania, a następnie ulega stopniowemu zanikowi i jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa.
Zadaniem grasicy jest kształtowanie swoistości immunologicznej organizmu przez ukierunkowanie w tym względzie pozostałych narządów limfatycznych oraz produkcja limfocytów T, które następnie zasiedlają obwodowe tkanki limfatyczne.
Grasica pomaga zapobiegać rozwojowi alergii, chorobom kostno-stawowym i neurologicznym. Pozytywnie wpływa również na zdolności rozrodcze, wzrost i metabolizm całego organizmu. Opóźnia procesy starzenia.
Grasica powięziowo połączona jest z osierdziem, tarczycą, przeponą, wątrobą i śledzioną. Te mechaniczne powiązania były zauważane już w starożytności w Chinach i Egipcie.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej grasica uważana jest za główny regulator akupunkturowego centrum energetycznego. Natomiast starożytni Egipcjanie uznawali ten organ za najważniejszy. Wysławiali go jako synonim młodości, piękna i zdrowia. Doszukuje się też połączenia kształtu grasicy z kształtem nakryć głowy władców starożytnego Egiptu. Natomiast w naszej literaturze czytamy, że jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia w pracy grasicy stajemy się od razu słabsi mięśniowo.
Niekorzystnie na grasicę wpływają:
- intensywne terapie medyczne/farmakologiczne
- częste infekcje/ antybiotykoterapie
- terapie hormonalne, sterydy, antykoncepcja na bazie estrogenów
- stres
Przedłużający się stan napięcia powoduje kurczenie się grasicy (powodują to konkretnie glikokortykoidy produkowane w korze nadnerczy).
70 lat temu pokazano pierwsze dowody naukowe; zauważono, że tkanki układu odpornościowego (grasica i śledziona) zanikały u szczurów poddawanych niespecyficznym przykrościom.
Czyli stres zaburza powstawanie nowych limfocytów i ich uwalnianie do krwiobiegu, a także zakłóca czas utrzymywania się istniejących limfocytów we krwi. Blokuje wytwarzanie nowych przeciwciał w odpowiedzi na czynnik chorobotwórczy i zakłóca komunikację miedzy limfocytami opartą na uwalnianiu substancji przekaźnikowych. Takie reakcje są uruchamiane przez wszystkiego rodzaju stresory (fizyczne i psychiczne).
Aby wzmacniać grasicę, zaleca się stosowanie terapii rozluźniających, suplementów obniżających poziom kortyzolu we krwi, medytacje, pracę z oddechem, opukiwanie klatki piersiowej oraz ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową i poprawiające mikrokrążenie w tym obszarze, a także dieta bogata w przeciwutleniacze, witaminę A, E i C. A w myśl zasady „podobne leczymy podobnym” – spożywanie grasicy zwierzęcej.