Czym jest układ krążenia?
Układ krążenia kojarzony jest zazwyczaj z krwią i sercem, a jego zaburzenia z dolegliwościami kardiologicznymi. Rzadko patrzymy na ten obszar w szerszym wymiarze. System krążenia to bowiem nie tylko krew, ale i limfa oraz wszystko co wraz z nimi wędruje po organizmie. To poza sercem również wątroba, układ wydalniczy i limfatyczny. Ciało ludzkie, jako zespół naczyń połączonych, zależny jest od wewnętrznej cyrkulacji w każdym wymiarze swojego funkcjonowania, a niezakłócony i efektywny przepływ jest głównym czynnikiem warunkującym zdrowie i urodę.
Krew stanowi fundamentalną jednostkę odżywczą naszego organizmu.
Jest paliwem, które dostarcza niezbędnych składników do wszystkich rejonów ciała. Mikroelementy, makroelementy, hormony, wszystko to płynie wraz z nią i podtrzymuje żywotność narządów wewnętrznych, tkanek oraz każdej najmniejszej komórki.
Również to co niechciane, a więc toksyny czy drobnoustroje chorobotwórcze, krążą po ciele wraz z krwią. Niezwykle ważne jest zatem, aby kontrolować jej jakość, uzdatniając tym, co wnoszące i odżywcze, oraz oczyszczając z tego co nam szkodzi i zatruwa.
Funkcje oczyszczania, detoksykacji pełni tu oczywiście limfa.
Jej krążenie warunkuje odprowadzanie „śmieci” do węzłów i zbiorników, z których będą mogły zostać następnie wydalone na zewnątrz.
Odpowiednia dieta i praktyki wspomagające witalność krwi, jak również mechanizmy detoksykacji, powinny zatem stanowić punkt wyjścia każdej rutyny w ramach zarówno profilaktyki, jak i leczenia.
Ale nawet najcenniejsza krew i najskuteczniejsza limfa nic nie wniesie, jeśli nie będzie swobodnie krążyć i nie dotrze we wszystkie zakątki naszego ciała.
Istotną jest tu więc też praktyka regularnego i skutecznego poruszania krążenia oraz przełamywania zastojów. Z tymi mamy bowiem do czynienia na porządku dziennym, w efekcie napięć stresopochodnych, przeciążenia czy zaburzeń pracy organów wewnętrznych.
A co z zastojami?
Zastoje objawiać się mogą bólami, drętwieniem, skurczami, czy objawami chorobowymi, nie zawsze utożsamianymi bezpośrednio z krążeniem.
Warto dlatego rekompensować wszelkie napięcia na bieżąco, stosując techniki relaksacyjne oraz zabiegi udrażniające.
Wszystko to, wraz z odpowiednim odżywianiem, suplementacją i właściwym wsparciem terapeutycznym, pozwoli utrzymać ciało w równowadze, przeciwdziałać chorobom, a nawet leczyć, poprzez naprowadzanie porządku wewnętrznego i odżywienie, a tym samym wsparcie dla naturalnych mechanizmów samoregeneracji organizmu.
Jeśli interesuje Cię temat pielęgnacji układu krążenia i naturalnych metod do wdrożenia we własnym zakresie na co dzień, pobierz bezpłatny eBook, w którym podpowiadam jak wprowadzić zdrową rutynę od zaraz.